ÇOCUK BAKICISI

Türkiye’de çalışan anne ve babanın 3 – 6 yaş arası çocuklarının en büyük sorunu çocuk bakımı konusunda kreş mi olsun, çocuk bakıcı mı olsun! Her ne sebeple olursa olsun, çalışıyorsanız ya da ev hanımı iseniz; çocuğunuzla yeterince ilgilenemediğinizi, gelişimine destek olamadığınızı, oyun oynamasına vakit ayıramadığınız için çocuk bakıcısı ihtiyacınız başlamış demektir. Bakıcı ihtiyacınızı karşılamak için belki annene, babaanne, komşu, akraba vb.alternatifler aklınıza gelebilecektir. Fakat denemeleriniz vealternatiflerinizin çözüme ulaşmadığınızı ve ne kadar zorlandığınızı tahminediyoruz.

İyi bir bakıcı güven, içtenlik, tecrübe ve sorumluluk demektir, diyorsanız… Yıllardır sizler gibi ihtiyaç sahibi ailelerimizle temas halinde olduk. Bu konuda emin olabilirsiniz ki Dora Danışmanlık olarak sizi anlamaktayız.

Tecrübeli ve profesyonel bir bebek bakıcısı seçerken birçok anne ve baba için yaşanan sıkıntı ve sorunlar hemen hemen aynışekilde tecrübe olmuştur. Çocuğunuzun bakımı için mutlaka bakıcı adayındaaradığınız özellikler ve istekleriniz olacaktır. Bunlar arasında çocuğunuzun özbakımı (temizlik ve yemek), kişisel gelişim ve becerileri ( dil, oyun, spor,sosyal, vb.) aktiviteler gibi özelliklerini geliştirmesini sağlayacak bakıcıadayı seçmek çok kolay olmayacaktır.

Ülkemizde değişik özelliklere ve uyruklarsahip bebek bakıcı adayları mevcuttur. Bunlar arasında Türk, Filipinli, Türkmen, Özbek, Rus,Kırgız, Nepalli, Moldova, Gürcü, Faslı, Tacikistanlı, Azeri, Bulgar, Etiyopyalı,Nijeryalı, Afrikalı, Kazakistanlı, Kırgız, Romanyalı, Ukrayna gibi ülkelerinvatandaşları bakıcı, dadı, temizlikçi ve yardımcı olarak çalışmak için TÜRKİYE’de yer almaktadır. Bazı ülkelerin vatandaşlarının dil, eğitim ve beceriözellikleri birbirinden farklıdır. Mutlaka Türk ya da Yabancı uyruklu çalışanadayınız mutlaka gerekli sağlık koşullarına uygun olmalıdır. Çocuk bakıcısı adayınız mutlaka bulaşıcı, ruh sağlığı ve işini aksatmayacak hastalığı olup olmadığıkontrol edilmelidir.

Çocuk ve bebek bakıcısı adayı seçerkengenelde anne ve baba mantıksal ve hisleri ile seçim yaparlar. Ne kadar bakıcıadayına sorular sorarsanız sorun, sorularınıza tatmin edici cevaplar alsanız dahislerinize uygun olan adayı seçeceksinizdir. 

Anne ve babaların iyi bir bakıcı adayında aradığı özellikler;

  • İnsanları ve yaşamayı seven,
  • Gülmeyi ve sabırlı olmayı bilen,
  • Hijyenik ve bakım konusunda hassas olması,
  • Sürekli gözü saatte olmayan işini severekyapan,
  • Çocuk psikolojisine dikkat eden ve katkısağlayan,
  • Çocukla çocuk olabilen ve oyun oynamayıseven,
  • Gece ya da gündüz anneye çocukla ilgili(ateş, kusma, kusma, diş, ishal vb.) sağlık konusunda destek ve bilgili olmasıgibi kısacası özellikler aramaktasınızdır.

Bakıcı tercihi ve süreciniz sizler için eminiz ki çok zor olacaktır. Fakat Dora Danışmanlık olarak zor olan bu dönemde sizlere destek olmaktan mutluluk duyarız.